Flaskeæbler eller Nonnetitte har en helt speciel smag.
Flaskeæbler var tidligere et kendt æble i både Danmark, Tyskland og Sverige, men de bliver sjældent plantet mere.
Men her i Aarhus kan du smage på æblet i Mindeparken ved Donbækhuse. Her står nogle gamle træer, som i år bærer rigtig mange fine æbler.
Også fremtidige generationer kan smage på Flaskeæbler, selv når de gamle træer ikke kan mere. Sammen med Gartnerskolen i Beder er der taget podekviste fra de gamle træer og lavet små nye træer, som nu er godt på vej på plænen ved Donbækhuse.
Træet er første gang beskrevet i Danmark i 1795. Den aflange facon har givet det danske navn Flaskeæble. På plattysk hedder det Nonnetitte, som kan oversættes til nonnebryster. Svenskerne kalder det Melonæble.
Æblet moder omkring 1. oktober, men er i år tidligere på det. Det kan gemmes til mindst januar.
Smagen er meget kraftig og speciel og frugtkødet lidt tørt. En spændende smag at lære at kende.
Vi vil gerne i Smag på Aarhus opfordre jer alle til at lære forskellige æblesorter at kende.
Æbler er jo så meget. De første modner i juli, de sidste i november, der er grønne, gule og røde, der er sure og søde og så videre. Smag dig frem og find dine ynglingsæbler.
Der er mange æbletræer i parker og langs veje i Aarhus, som du gerne må smage på. Læs mere her
I hæftet kan du både finde oplysning om æbler og æblesorter, kort over gode æblesteder og opskrifter.



